Hart voor Schijndel en SP willen geen cultuurprijs voor Meierijstad maar voor Schijndel
Gepubliceerd: donderdag 28 januari 2016 21:27
Schijndel - Hart voor schijndel en SP willen toch een Kunst en Cultuurprijs voor alleen Schijndel en niet voor héél Meierijstad. Laurens van Voorst namens beide partijen: ''We willen ons niet afzetten tegen Meierijstad maar we willen laten zien waar Schijndel goed in is. Als Veghel en Sint-Oedenrode ergens goed in zijn, moeten ze daar vooral ook een eigen prijs instellen.'' CDA denkt dat elk dorp zijn eigen sportkampioenen en carnaval(soptocht) gaat blijven houden maar één cultuurprijs is gewenst. ''Een Kunst en Cultuurprijs voor Meierijstad sluit geen aparte prijs uit voor Schijndel en andere dorpskernen''. Eerder is al ingestemd om niet alleen Schijndel maar heel Meierijstadte betrekken in deze prijs. Wethouder Menno Roozendaal stipt aan: ''En wijbosch dan? Wijbosch hoort straks net zoveel bij Schijndel als Eerde en Veghel.'' Daar zijn de meeste partijen het niet mee eens: Wijbosch is en blijft Schijndels.
Er komt volgens de wethouder een Kunst en Cultuurfeest dit jaar, mede als afscheid van de gemeente Schijndel. Daarnaast kan de stuurgroep Meierijstad kijken wat we in 2017 gaan doen. Het college heeft geen bezwaar tegen een prijs voor alleen Schijndel maar ze moeten kijken met de fusiepartners of er geen haken en ogen aan zitten. ''En het kan niet zo zijn dat het Cultuurfeest het afscheid van Schijndel wordt.''
Van Voorst zou het niet begrijpen als het problemen geeft bij de fusiepartners want dan zou de basis nu al niet goed zijn. ''En de kosten zijn ook niet heel hoog voor zo'n prijs dus dat kan het probleem niet zijn.''
Stimuleren Lamber Gevers, PvdA: ''Met deze prijs willen we laten zien dat we mensen die aan kunst en cultuur werken waarderen. Een schouderklopje en meteen andere mensen stimuleren.'' De PvdA vindt het niet belangrijk of het een Schijndelse of Meierijstad prijs wordt. ''Als we de waardering maar laten zien, dat is voor ons het belangrijkste.''
Johan van Gerwen, CDA, ziet meer aan een prijs voor de hele gemeente. ''We hebben al een mooie Cultuurprijs voor Schijndel die we elk jaar uitreiken.'' Hij doelt daarmee op de carnavalsonderscheidingen die carnavalszaterdag worden uitgereikt.
DORP-ABS wil juist de Kunst en Cultuurprijs instellen als verbinding binnnen de nieuwe gemeente. ''Wij zijn goed met kunst en cultuur, laten we dat als een soort afscheid meenemen in de nieuwe gemeente.'' Dus wil de partij een Schijndelse prijs in 2016 en later een Meierijstadprijs met wellicht voorrondes in de kernen. ''Maar dat is aan de nieuwe raad over een jaar.''
Rondje bier Het is een 'lastige' kwestie omdat er bij de partners getoetst moet worden wat de mogelijkheden zijn. ''Doe niet zo moeilijk'', zegt Van Voorst. ''In Veghel geven ze tienduizenden euro's om het ondernemerschap te promoten en wij zijn al een uur bezig over een prijs wat een beker, paar rondjes bier en een fles wijn kost.''
Met deze adviezen en aanmoedigingen gaat de wethouder kijken wat er mogelijk is binnen de huidige gemeente Schijndel en de nieuwe gemeente Meierijstad.
Sport Het instellen van een kunst- en cultuurprijs is geïnspireerd op de jaarlijkse huldiging van de sportkampioenen en de huldiging van de regionale sportkampioenen tijdens 'Schijndels Trots'. De prijs kan worden gezien als een compliment voor bestaande initiatieven en stimulans voor het organiseren van nieuwe initiatieven en activiteiten op het gebied van kunst en cultuur.
Burgemeester Dit de eerste raadsvergadering als voorzitter voor burgemeester Jetty Eugster sinds haar ziekte. SP'er Ruud Merks is blij dat Eugster weer 'gezond' terug is: ''Welkom bij dit dweilorkest''. Dat zei Merks terwijl de carnavalsklanken vanaf de Markt te horen waren. ''Doe t zoetjes'', voegde hij er met een Schijndels accent aan toe.