
Brabant / Schijndel - Negen Brabantse partijen ondertekenden gisteren woensdag 19 februari een statement waarin zij verklaren dat zij zich gezamenlijk inzetten voor de herbestemming van vrijkomende kerken in Brabant. De ondertekening vond plaats tijdens de bijeenkomst ‘Maak werk van een lege kerk’ waar gesproken werd over de mogelijke herbestemmingen van kerken. Naast de provincie tekenden onder meer de bisdommen ’s-Hertogenbosch en Breda. De overige ondertekenaars van het statement zijn Protestantse Kerk Nederland (PKN) de Vereniging Brabantse Gemeenten (VBG), Monumentenhuis, Vereniging Kleine Kernen, Brabantbeeld en de Monumentenfederatie Noord-Brabant. In Schijndel sloten op 30 juni 2013 3 kerken. Voor de Wijbosschekerk zijn inmiddels verschillende ideeën voor herbestemming aangereikt.
Statement
Via deze link kunt u het statement lezen zoals dat gisteren woensdag 19 februari is ondertekend.
Beeldbepalend
"Alle partijen zien in dat het belangrijk is om kerkgebouwen te behouden. Kerken zijn beeldbepalend voor Brabant, vroeger bestond onze skyline uit schoorstenen en kerken. Maar het zijn ook gebouwen die deel uitmaken van onze collectieve geschiedenis. Hier zijn mensen gedoopt, getrouwd, hier hebben ze afscheid genomen van geliefden. Dat zijn mijlpalen in een leven, waar kerken een grote rol in spelen", stelt gedeputeerde Brigite van Haaften, die het statement namens de provincie ondertekende.
De noodzaak voor samenwerking is groot. Het aantal mensen dat naar de kerk gaat neemt af, en daarom zijn er steeds meer kerken die leeg komen te staan. Van Haaften: "Voor de leefbaarheid van dorpen is het belangrijk dat er geen leegstand is, want dan krijg je ontzielde dorpskernen. Dat geldt voor winkels, kloosters, schoolgebouwen, en zeker ook voor kerken. Dat willen we niet, maar het ligt wel op de loer als we niets doen."
Nieuwe partijen
De provincie Noord-Brabant is in het huidige beleid op een aantal manieren betrokken bij herbestemming van kerken. Bijvoorbeeld via erfgoed (restauratie) en via Leefbaarheid@Brabant (L@B) waarin kerken een belangrijke rol spelen. De provincie wil samen met andere partijen een rol nemen in het agenderen van het vraagstuk én van de mogelijkheden tot herbestemming. Daarbij is het belangrijk om nieuwe partijen te betrekken.
Samenwerking bij aanpak herbestemmen kerken
De provincie werkt in de aanpak van het herbestemmen samen met onder andere de Brabantse bisdommen, de Vereniging Nederlandse Gemeenten en de Vereniging Kleine Kernen Noord-Brabant.
Facts
Brabant telt in totaal 528 christelijke kerken, daarvan staan er ruim 250 in het Bisdom van ’s-Hertogenbosch en 100 in het bisdom Breda. De overige ca. 160 kerken zijn protestants. Van het aantal kerken zal bijna de helft haar oorspronkelijke functie verliezen. Van de RK-kerken zijn dat er binnen 10 jaar zo’n 240 [ongeveer 2/3]. Van de protestante kerken gaan er tussen de 10 en 20 kerken dicht. Onder de te sluiten kerken in Brabant zijn 100 rijksmonumenten. In Nederland ligt het aantal kerken dat de komende 10 jaar sluit op ruim 1.200.
Meer informatie
Meer weten over de aanpak? Neem contact op met José van Rosmalen van de provincie Noord-Brabant Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken..
Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken., www.brabant.nl.